«

»

Kvě 10

Efedrín- účinná látka na odbouravaní tuku

Efedrín- účinná látka na odbouravaní tuku

Efedrin je v USA asi nejznámější látka na odbourávání tuku. U nás se za několik posledních let stává efedrin stále vyhledávanější látkou na hubnutí. Tuto účinnou látku obsahují spalovače tuků, které získávají stále více příznivců. Jsou to americké spalovače, jako například Black Mamba, Hell fire. Efedrin se používá již nejméně 2000 let, přičemž jeho zdrojem je rostlina Ma Huang. Efedrin je alkaloid s termogenické (tepelnými) a anorektickými (chuť potlačujícími) účinky.

Efedrin se používá také k léčbě například astmatu a bronchitidy. Nepůsobí na tukové buňky přímo, ale zprostředkovaně. Po požití se v těle vyloučí noradrenalin a adrenalin. Noradrenalin se váže na alfa a beta receptory na tukových a svalových buňkách. Protože alfa receptory snižují a beta receptory zvyšují lipolýzu, celkový účinek je pak určen poměrem alfa a beta receptorů v daném tukové tkáni. Tento poměr je různý pro různé partie těla a pohlaví. Ženy mají nejméně příznivej poměr v oblasti boků, stehen a hýždí, muži v oblasti břicha a boků. Proto se v těchto oblastech jen těžko tuk odbourává. V svalové tkáni způsobuje noradrenalin anabolickou reakci. Tato není velmi výrazná, protože poločas rozpadu efedrinu je jen 3-5 hodin, přispívá však k udržení svalové hmoty během diety a to je pro nás důležité. Efedrin má termogenezní účinek., co znamená, že tělo je přinuceno podkožní tuk přeměňovat na teplo. Kromě termogenezních vlastnosti má tato látka i jiné účinky. Zvykne se užívat i pro jeho schopnost urychlovat látkovou přeměnu a pokud se podává těsně před tréninkem, má anabolický účinek. Určitě nezanedbatelnou vlastností je i silný antikatabolický účinek, co znamená, že brání ztrátě svalové hmoty.

Efedrin se většinou při hubnutí neužívá samostatně, ale ždy se bere alespoň spolu s kofeinem a případně i s aspirinem. Tato kombinace je obsažena i v amerických spalovacím, což zvyšuje jejich účinek. Kofein sám o sobě podporuje odbourávání tuku, zrychluje metabolismus a bylo ukázáno, že významně podporuje účinek efedrinu. Aspirin zrychluje proces odbourávání tuku. Studie prokázaly, že účinek Efedrinu spolu s Aspirinem výrazně narůstá. Největší efekt dosahuje tato kombinace u obézních lidí. Při snaze zhubnout za pomoci Efedrinu je vhodné se vyhnout sladkým jídlům. Vlivem přítomnosti cukru se totiž vyplavuje inzulín a ten minimalizuje požadovaný účinek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *