«

»

Kvě 10

Jak se stravovat při redukční dietě

Jak se stravovat při redukční dietě

Složení stravy je velmi důležité při jakékoliv dietě a své opodstatnění má i při úspěchu v hubnutí s doplňky výživy a spalovači tuku. První zásada ve stravování při redukční dietě je vyvážená nízkokalorická strava. Základ stravy by měly tvořit potraviny, jako zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, luštěniny a ryby, které obsahují potřebné živiny pro tělo, a přitom nemají nadbytečné kalorie. Důležité je i celkové množství přijaté energie potravinami, které by mělo odpovídat typu zvolené redukční diety a fyzické aktivitě daného člověka.
Vyváženou stravu získáte správnou kombinací potřebných živin ve vaší stravě.

V jídelníčku by měli mít své zastoupení:

Tekutiny – ty jsou velmi důležité při každé dietě a při užívání doplňků výživy na hubnutí by bez nich nebyl účinek takový jak si přejeme. Obyčejná voda patří mezi nejvhodnější tekutiny, dále neslazené čaje, neperlivé minerálky a to v dostatečném množství během celého dne. Pozor však na alkohol. Ten by měl být při dietách z pitného režimu zcela vyloučen. Je vysoce energetický a vyvolává větší chuť k jídlu. V játrech je přednostně metabolizován, což oddaluje metabolizmus ostatních živin a následkem toho jsou pak ukládány do zásoby.

Sacharidy – by měli zajímat 50% z celkové denní spotřeby potravin. Měly by to být hlavně polysacharidy obsažené v přílohách, jako brambory, těstoviny, rýže a celozrnném pečivu. Jednoduché sacharidy jsou v redukčních dietách vyloučeny úplně, výjimku může tvořit malé množství ovoce.

Tuky – ani při redukčních dietách nelze úplně vyloučit, jejich podíl v celkovém energetickém příjmu by měl tvořit max. 25%. Důležité je jejich optimální složení a poměr.
Bílkoviny – příjem při redukčních dietách by měl být o něco vyšší než obvykle, měli by tvořit přibližně 25% z celkového energetického příjmu, což odpovídá 0,8 – 1,1g na 1 kg ideální hmotnosti jedince. Hlavní zdroj bílkovin by mělo tvořit netučné maso, nízkotučné mléčné výrobky a luštěniny.

Vláknina – hraje při dietních režimech velmi důležitou roli, její denní příjem by měl být asi 30-40 g, a to v podobě rostlinné stravy nerozpustné (celulóza, lignin, …) a částečně i rozpustné (pektiny, hemicelulózy). Vláknina (rozpustná) vyvolává pocit sytosti (nerozpustná) naopak podporuje peristaltiku střev. Působí tedy proti zácpě, preventivně proti karcinomu tlustého střeva.
Minerální látky a vitamíny se nacházejí v pestré stravě. Při přísných redukčních dietách a hladovkách vzniká jejich nedostatek, dají se doplnit i za pomoci léků, ale nejlepší je mít je dostatek přímo z pestré stravy, proto při dietě nezapomínejte ani na ně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *