«

»

Pro 30

Obezita

V současnosti je obezita považována za hlavní zdravotní problém, pro mnoho osob je to však problém spíše estetický než zdravotní. Už to není nemoc životního stylu bohatého západu, ale ve stále větší míře se stává chorobou v průmyslových i rozvojových zemích světa. Podle Světové zdravotnické organizace se počet obézních osob neustále zvyšuje a nabývá charakter epidemie.

Pokud nepodnikneme potřebné kroky, počet obézních lidí se může v dalším miléniu zdvojnásobit. Obezita je důsledkem několika faktorů: lidé jedí více, než spotřebují, nedostatek tělesné aktivity, genetická dispozice, endokrinologické abnormality a zdravotní podmínky. „Komplikace a rizika související s obezitou, jakož i rizikovější formy obezity a způsoby jejich rozpoznávání jsou dnes důkladněji než kdykoliv předtím“. Léčení obezity a průvodních jevů – kardiovaskulárních chorob, mozkových a srdečních příhod, cukrovky a osteoartritidy vyžaduje stále větší část národního zdravotního pojištění v průmyslových zemích.

Pro boj s touto chorobou je třeba přistoupit ke globálním akcím. Stejně nové objevy ve výzkumu mohou zlepšit léčbu obezity.

Zatímco hypotetické „geny obezity“ zůstávají neobjevené, v rámci výzkumu bylo identifikováno několik genetických faktorů, které mohou zvyšovat předpokládanou dispozici k obezitě, nebo jiné zabraňující vzniku obezity. Dalším výzkumem mohou být rozlišeny různé typy obezity podle jejího genetického charakteru, což může vést k vývoji nových diagnostických metod a individuálních léčebných strategií.
Zatímco vědci pracují na vývoji nových léčebných metod obezity, Mezinárodní pracovní skupina pro obezitu, fungující v rámci Mezinárodního sdružení pro studium obezity, spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací na tříletém programu, jehož cílem je upozornit vlády na rostoucí problém v souvislosti s nárůstem obezity. Důraz je kladen spíše na správné udržování stálé hmotnosti jako na rychlém zhubnutí. Profesor Stephan Rossner z ústavu Karolinska ve Stockholmu, který je předsedou uvedeného sdružení, říká: „Zdůrazňujeme potřebu začít se zabývat problémem dříve, důkladně promyslet způsob, jakým je třeba uplatňovat tělesnou aktivitu a výživu, která zajistí zdravý, aktivní životní styl „. Prvním krokem je zavedení vyvážené stravy a dostatek tělesné aktivity.